Metale ciężkie - objawy zatrucia

W dzisiejszych czasach o zatrucie naszego organizmu metalami ciężkimi nie jest wcale trudno. Nasze naturalne środowisko (gleba, woda, powietrze),a także przedmioty codziennego użytku, jedzenie, leki oraz szczepionki zawierają sporą ilość metali ciężkich. Nasz organizm wchłania je i magazynuje, co w konsekwencji prowadzi do wielu bardzo poważnych chorób.

Te najbardziej dla nas szkodliwe to:

  • Rtęć niszczy komórki nerwowe w ekspresowym tempie. Zniszczenie układu nerwowego naszego organizmu uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie  i przekazywanie sygnałów między mózgiem a resztą ciała. Ponadto rtęć osłabia układ immunologiczny oraz hormonalny. Znajdziemy ją między innymi w produktach w puszkach, amalgamatowych plombach do zębów, bateriach czy świetlówkach.
  • Ołów to silnie toksyczna trucizna niszcząca komórki nerwowe oraz komórki krwi. Odkłada się w wątrobie, nerkach, kościach, zębach czy szpiku kostnym. Szczególnie niebezpieczne jest wdychanie kurzu oraz oparów zawierających związki ołowiu. Ołów znajdziemy w wodzie pitnej ponieważ wchodzi on w skład rur wodociągowych. Jest obecny również w naczyniach ceramicznych, a także w atmosferze, gdzie uwalniany jest ze spalin samochodowych oraz śmieci.
  • Aluminium to najczęściej towarzyszący nam pierwiastek w życiu codziennym. Znajdziemy go w proszkach do prania, folii aluminiowej stosowanej w kuchni, puszkach, środkach dezynfekcyjnych czy dezodorantach. Nie zalecane jest picie napojów, czy piwa w puszkach ponieważ wtedy aluminium przedostaje się do skóry i układu pokarmowego. Nerki wydalają ten metal z naszego organizmu, pod warunkiem, że działają poprawnie. Gdy jest go jednak bardzo dużo, zaczyna odkładać się między innymi  w wątrobie i mózgu.

Objawy zatrucia metalami ciężkimi:

- uczucie mrowienia oraz drętwienia kończyn (szczególnie ołów)

- zaburzenia pamięci i koncentracji 

- drżenia kończyn

- bezsenność

- alergie

- stany zapalne

Długotrwałe zatrucie metalami ciężkimi prowadzi do rozwoju wielu chorób, między innymi: stwardnienia rozsianego, Alzheimera, Parkinsona, nowotworów, wielu alergii, a także niezwykle groźnego grzyba Candida albicans, który potrafi je absorbować.

 

 

Jarosław Chodorowski

Opolskie Centrum Dietetyki Pełnia Zdrowia

www.pelnia-zdrowia.pl

stopka
Copyright © 2013 | Pełnia Zdrowia Opole | Polityka prywatności