Normy witaminy D

Aktualne normy na witaminę D zostały ustalone ponad 40 lat temu, a nie tak dawno dowiedzieliśmy się (najnowsze badania), że receptory wit. D są na każdej komórce. A to oznacza, że zapotrzebowanie organizmu na tą witaminę jest dużo, dużo większe niż przypuszczano wcześniej.

Ogólnie przyjęte zapotrzebowanie na witaminę D3 (400 IU) jest zbyt niskie. Taka dawka nie ma żadnego znaczenia dla zdrowia człowieka. Podobnie jak dawka 1000 IU. Dawką 2000 IU szanse, że uzupełnimy tą witaminę w naszym organizmie też są marne. Dlatego aby dobrać odpowiednią dawkę, najpierw należałoby zbadać jej stężenie we krwi. W tym celu warto wykonać badanie: Witamina D3 metabolit 25 OH. Można je zrobić w każdym laboratorium. Niestety jest to badanie nierefundowane.

Minimalny poziom we krwi to 32 ng/ml. Natomiast optymalne stężenie wynosi: 60-80 ng/ml. Przy takim stężeniu ilość przypadków nowotworów nerki, piersi, jajników, jelita grubego czy stwardnienia rozsianego zmniejszy się o 50-80%. Maksymalny poziom, którego nie należy przekraczać to 150 ng/ml.

Maksymalna dzienna bardzo bezpieczna dawka witaminy D3 to 10 000 IU. Bardzo ciężko jest ją przedawkować. Warto rozważyć włączenie do suplementacji witaminę K2, która między innymi odpowiada za wchłanianie D3.

 

 

 

Jarosław Chodorowski 

Opolskie Centrum Dietetyki Pełnia Zdrowia 

www.pelnia-zdrowia.pl

 

stopka
Copyright © 2013 | Pełnia Zdrowia Opole | Polityka prywatności